طریقه ی گرفتن فرمان در گردشها، پیچ ها، دور میدان و هنگام دور زدن

باید به یاد داشته باشیم که بهتر است دست را از سطح روی فرمان که صاف صیقلی و بدون گره است به حالت ضربدری به سمت مورد نظر بچرخانیم.

به دو دلیل بهتر است فرمان را در اتومبیلهای سواری از سطح روی فرمان بچرخانیم:

۱- چون در داخل فرمان ۳-۲ قسمت گره اتصال به دایره می باشد هنگام چرخاندن از داخل فرمان دست به این گره ها برخورد کرده و توجه ما را به خود جلب می نماید و باعث خطر می شود.

۲- اگر در هنگام گردش یا دور زدن چرخ جلوی اتومبیل به صورت ناگهانی درون چاله ای بیفتد احتمال زیادی وجود دارد که گره های فرمان به مچ دست ما صدمه وارد کند.

پس بنابراین بهترین حالت چرخاندن فرمان در گردشها، دورها و سرپیچهای خطرناک در اتومبیلهای سواری به صورت ضربدری و از روی سطح بالای فرمان می باشد.

هنگام رانندگی با وسایل نقلیه ی سنگین، به دلیل بزرگ بودن قربیلک فرمان این گونه وسایل نقلیه، فقط می توان از حالت قرار گرفتن دست، به شکل ۱۵/۹ استفاده کرد. همچنین رانندگان این گونه وسایل نقلیه هنگام دور زدن ها و گردشها به دلیل بزرگ بودن قربیلک فرمان، مجبورند از داخل فرمان اقدام به چرخاندن فرمان نمایند.

با نگاه به برنامه های ورزشی اتومبیل رانی، که معمولاً از تلویزیون پخش می شود، در می یابیم، رانندگان اتومبیل های مسابقه ای در سرعت های بالا نیز، از حالت قرار گرفتن دو دست به شکل ۱۰ و ۱۰ و همچنین به شکل ۱۵ و ۹ جهت کنترل هر چه بیشتر فرمان بهره می برند.

هیچ گاه، از قسمت پایین فرمان، جهت کنترل و هدایت اتومبیل استفاده نکنید.

تمرین چرخاندن فرمان، به حالت ضربدری در منزل:

سینی گرد متناسب با اندازه فرمان را در حالتی که روی صندلی یا مبل نشسته اید روی زانوی خود قرار دهید تصور کنید در حال رانندگی قصد دور زدن دارید، بنابراین سینی را (بجای فرمان) در دست گرفته و تمرین زیر را انجام دهید:

به صورت ضربدری و از بالای سینی به سمت پایین اقدام به چرخاندن آن نمایید، حدوداً ۵ ثانیه به چپ و ۵ ثانیه به راست، آن را بچرخانید. این تمرین را تا رسیدن به مهارت کامل هر روز به مدت ۵ دقیقه انجام بدهید.

به دلیل اینکه داخل سینی مانند فرمان خالی نمی باشد، شما مجبور هستید که از بالای سینی اقدام به چرخاندن آن نمایید. در غیر اینصورت، خودبخود دست شما به چرخاندن صحیح فرمان (حالت ضربدری) عادت می کند.

آموزش, پیچ, فرمان, گردش

7 دیدگاه. Leave new

 • زینب
  1398/01/09 01:30

  سلام
  من جلوی سمت راست ماشین(منظورم طرف شاگرده) درست متوجه نمیشم با موانع یا ماشینهایی که از روبرو میان چقدر فاصله دارم و امکان برخورد هست یا نه؟ هرکار میکنم اینو متوجه نمیشم یعنی تنظیم گاز و کلاچ و دنده رو مسلط شدم فقط مشکلم دیدن سمت راست ماشین هست احساس میکنم شاید اگر صندلی راننده وسط ماشین بود بهتر میشد رانندگی کرد ولی چون صندلی راننده سمت چپ هست دیدن سمت راست ماشین مشکل هست . مثلا برای پارک ۳۰ سانت میگن وسط شیشه جلو جای برف پاکنو بندازم روی خط جدول کنار خیابون تا فاصله با جدول ۳۰ سانت باشه ولی تنظیم فاصله با ماشینهایی که میخام از بغلشون رد بشم باید چکار کنم تا برخورد نداشته باشم و بتونم متوجه بشم که چندمتر با موانع فاصله دارم؟ فکر میکنم علت بعضی از تصادفات همین باشه که راننده سمت راستش رو خوب متوجه نمیشه که چقدر با موانع فاصله داره .ممنون میشم اگر روشهایی برای دیدن بهتر و تشخیص فاصله با موانع سمت شاگرد دارید راهنمایی کنید. مرسی

  پاسخ
  • مدیر سایت
   1398/01/20 10:29

   باسلام خدمت شما هنر جوی گرامی
   بنا به نظر کارشناسان هر وسیله نقلیه ای شامل منطقه‌ای در اطراف خود میشود که راننده نمی‌تواند به طور مستقیم آن را مشاهده کند به این نقاط نقاط کور خودرو گفته میشوند. نقاط کور معمولا در یک سوم انتهایی خودرو و یا ستون اصلی خودرو هستند که می‌توانند در دید راننده محدودیت ایجاد کنند. اگر این نقاط کور مربوط به اطراف خودرو باشند میتوان از آینه های مکمل برای رفع این مشکل استفاده کرد. اما اگر این نقاط مربوط به خود وسیله نقلیه و ابعاد آن باشد صرفاً با کسب تجربه رفع میگردد.

   پاسخ
   • محمد جواد
    1400/04/08 08:02

    سلام خسته نباشید چی کار کنم به فرمون ماشین مسلط بشم اصلا اعصابم رو خورد کرده مثلا دارم مسیر مستقیم میرم میگن داری پرت میشی سمت جدول . یاموقع ورود به یک خیابون دیگه هم همین مشکل رو دارم

    پاسخ
  • بیتا
   1400/07/21 09:28

   کنار خیابون از سمت شاگرد پارک کن کنار جوب آب، اگه درست بچسبونی به بلوکها میبینی که از زاویه راننده خط جدول میخوره به وسط ماشین از جلو، با توجه به اون خط بلوک متوجه حجم ماشین میشی

   پاسخ
 • محمد جواد
  1400/04/08 07:59

  سلام خسته نباشید . من هنوز گواهینامه ندارم اما چندین بار نشستم پشت فرمون . به همه چیز مسلط شدم اما مشکل اصلی که دارم . فرمون ماشینه . یعنی یازیاد میچرخونم یا کم . مثلا دارم مسیر مستقیم رو میرم یهو بهم میگن داری پرت میشی سمت جدول یا موقع دور زدن همین طور کلا متوجه نمیشم چقدر باید فرمون زو بچرخونم تا فاصله لازم رو بگیرم

  پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر من دارم دوره ی گواهی نامه رو میگزرونم …روی دنده و پدال ها تا حدودی تسلط پیدا کردم ولی نمیدونم چه وقت لازمه که فرمان رو بچرخونم یا فرمان رو با توجه به چی بچرخونم ،نمیدونم چطوری با مسیر خودم رو مطابقت بدم ،همیشه از مسیر خودم خارج میشم …

  پاسخ
  • مدیر سایت
   1400/09/22 11:06

   باسلام خدمت هنر جوی عزیز
   باتمرین و ممارست تمام ایراداتان برطرف میگردد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.